Fayans Boyama Hangi Boyalar İle Nasıl Yapılır? | Türkiyenin en kapsamlı ve en büyük yapı firmaları rehberine hoşgeldiniz.

Fayans Boyama Hangi Boyalar İle Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda fayans nasıl boyanır, fayans boyası var mı, fayans hangi boya ile boyanır? gibi tüm merak ...
Fayans Boyama Hangi Boyalar İle Nasıl Yapılır?

Fayans Boyama Hangi Boyalar İle Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda fayans nasıl boyanır, fayans boyası var mı, fayans hangi boya ile boyanır? gibi tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız. Üstelik, fayans satın alırken olduğu gibi, birçok yapı market gezip, kafa karıştırıcı fayans modelleri arasında boğulmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz renge göre, kendiniz banyonuzdaki fayansları boyayabilirsiniz. Fayans boyama teknikleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda anlattık. Ayrıca, akrilik boya ile fayans boyama, yağlı boya ile fayans boyama hakkında değerlendirmeler yaptık.

Fayans Boyama

Renginden sıkıldığınız fayansları değiştirmek zahmetli ve maliyetli olduğundan, daha kolay çözüm olan; fayans boyama fikri size daha mantıklı gelebilir. Evet, düşündüğünüz gibi, fayansları boyamak, fayansları değiştirmekten daha kolaydır ve daha az maliyetlidir.

Birçok ev sahibi de sizin gibi düşünüp, fayanslarını değiştirmek yerine boyamanın yollarını arıyor. Kırım, döküm işleri ve yüksek fayans döşeme fiyatları insanları fayans boyama düşüncesine yoğunlaştırıyor.

Kuşkusuz, banyo fayanslarını boyamak fayans değişiminden daha eğlenceli ve kulağa hoş geliyor. Kendi banyo fayanslarınızı beyaza veya hoşlandığınız herhangi bir renge boyayarak, banyonuzu kendi ellerinizle güzelleştirmek sizin için eğlenceli bir iş olabilir.

Yağlı boya ile fayans boyama ve akrilik boya ile fayans boyama tekniklerini aşağıda anlattık. Aşağıda anlattığımız uygulama aşamalarını atlamadan uygularsanız; boyadığınız fayansları, sorunsuz bir şekilde, yıllarca kullanabilirsiniz.

Fayans boyama aşamalarına geçmeden önce, sağlıklı bir uygulama yapabilmek için bazı ön bilgiler vererek başlayalım.

Fayans Boyanır Mı?

fayanslar boyanır mı

Fayans boyanır mı?

Fayans boyanır mı? : Evet, banyo, mutfak ve mutfağınızdaki fayanslarınızı boyayabilirsiniz. Fayansın üzeri her ne kadar parlak ve kaygan olsa da; uygun boya ve boyama tekniği ile fayanslarınızın üzerini boyayabilir ve yıllarca kullanabilirsiniz.

Artan fayans boyama akımı, boya firmalarını fayansı boyayabilecek özel fayans boyası üretimine itiyor. Buna rağmen, piyasada birkaç firma hariç, özel fayans boyası üreten firma yok. Fakat, fayans boyası haricinde başka boyalarda da fayansları boyamak mümkündür. Fayans hangi boyalar ile boyanır ve boyama teknikleri nelerdir? sayfamızın daha alt kısmında paylaştık. bulabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans yağlı boya ile boyanır mı

Yağlı boya ile fayans boyanır mı, fayans yağlı boya ile boyanır mı? en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Evet, yağlı boya ile fayans boyanabilir. Üstelik, fayans yüzeyini zımpara yapmadan.

Fakat yağlı boya, özellikle iç mekanda çok fazla koku yayıyor ve kokusu günlerce, bazen haftalarca çıkmıyor. Yani, fayansları boyama işiniz bittikten 1-2 hafta sonra bile; yağlı boya kokusunu almanız mümkün. Ayrıca beyaz renk yağlı boya çabuk sararır.

Dayanıksız olacağından, zemindeki fayansların yağlı boya ile boyanmasını önermiyoruz. Yine de, yağlı boya ile fayans boyama yapmak istiyorsanız; detaylı şekilde sayfanın sonunda anlattık.

Akrilik Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans akrilik boya ile boyanır mı

Fayans akrilik boya ile boyanır mı? Evet, artık akrilik boya ile fayans dahil bir çok obje ve eşya boyanabiliyor. Akrilik boya ile fayans boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıda sıraladık.

  • Sadece, Multi surface veya hybrid akrilik boyaları kullanın.
  • Boyamaya başlamadan önce, parlak yüzey astarı veya akrilik astar kullanın.
  • Astarınız yoksa, 3 birim akrilik boyaya 1 birim su karıştırarak ilk katı astar olarak uygulayın.
  • Zemin fayansları için, boyadan sonra mutlaka taş vernik kullanın.

Fayans Hangi Boya İle Boyanır?

Fayans neyle boyanır, fayans hangi boyayla boyanır, fayans boyamada hangi boya kullanılır? Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel fayans boyaları ve başka boyalarla da fayansları boyayabilirsiniz. Şimdi, fayans boyama için kullanabileceğiniz boyaları sıralayalım. Sıralama en kullanışlıdan, en kullanışsıza doğrudur.

  • Özel fayans boyaları,
  • Epoksi boyalar,
  • Genel maksatlı akrilik boyalar,
  • Yağlı boyalar.

Şimdi, bu boyalar ile fayans boyamayı değerlendirelim. Eksi artı yönlerini sizinle paylaşalım. Bu sayede, fayanslarınız boyamak için, doğru boyayı seçebilirsiniz.