En iyi ısı yalıtım malzemeleri nelerdir? | Türkiyenin en kapsamlı ve en büyük yapı firmaları rehberine hoşgeldiniz.

En iyi ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?

En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri, Dış Cephe Isı Yalıtım ...
En iyi ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?

En iyi ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?

En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri, Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

1. Isı yalıtım malzemeleri nelerdir? örnekler

 1. En iyi ısı yalıtım malzemesi
 2. Bilinmeyen yalıtım malzemeleri
 3. Dış cephe ısı yalıtım malzemeleri fiyatları
 4. Isı yalıtım malzemesi tavsiyesi

2. Alternatif ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?

 1. İç cephe izolasyon malzemeleri ve çeşitleri
 2. Dekoratif iç cephe ısı yalıtım malzemeleri
 3. Dış cephe giydirme
 4. Doğal ısı yalıtım malzemeler

3. Bina yalıtımı için hangi malzeme seçilmeli?

 1. Isı yalıtım levhası fiyatları, en iyi mantolama yöntemi
 2. Xps ısı yalıtım, çatı izolasyon malzemeleri
 3. Dünyanın En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri
 4. Isı yalıtım malzemeleri köpük fiyatları

4. Sonuç

Bilgi toplumu hizmetleri kapsamında mantolama ile ilgili çok sorulan "ısı yalıtımı için hangi malzemeleri kullanmalıyız?" ile ilgili yanıtları beraberce vereceğiz. Daha önceki yazılarımızda ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorusuna cevap vermiştik.

Isı yalıtım malzemeleri bitişik yapı malzemelerinin ısı iletim direncini çoğaltmak ya da dışarıya kaçan ısı miktarının minimuma indirmek amacıyla kullandığımız, TS 825 ve Alman DIN 4108 normlarına göre ısı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin altında olan malzemelere izolasyon malzemeleri, bu değerin üstünde kalan izolasyon malzemeleri de en iyi ısı yalıtım malzemesi veya söve kaplama malzemeleridir.

Isı yalıtımı, bir yapının dış yüzeyinin ısı yalıtım özelliği olan malzemeler ile kaplanması prosedürüdir. Günümüzde yeni inşa edilen her yapı amacıyla bundan sonra olmazsa olmaz bir program durumuna gelen mantolama, istenildiğinde eski yapılara da rahatça uygulanabilmektedir.

Mantolama binalarda ısı yalıtımını sağlamak hedefi ile oluşturulan prosedürü ifade etmektedir.

Bu tarafta mantolama yapmak için ısı yalıtım malzemelerinden faydalanırız. Isı yalıtımını ise ortamdaki sıcaklık farkını ortadan kaldırabilmek amacıyla oluşturulan prosedürlerin tümü şeklinde açıklayabiliriz. Isı yalıtım uygulamalarında ısı transferini azaltmak amacıyla "izolasyon malzemeleri" kullanılır.

Bu noktada yapılacak mantolama uygulaması için izolasyon katsayısı yüksek malzeme çeşitleri tercih edilmelidir. Söz hususu olan bu malzemelere ise "ısı yalıtım malzemeleri" adı verilmektedir. Dış cephe mantolama yaparken kullandığımız ısı yalıtım malzemeleri nelerdir? makalemizin ana konusunu teşkil etmektedir.

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Evlerin yalıtımı nasıl yapılır? diye soracak olursak şu şekilde açıklayabiliriz.

Binalarda dış cephe kaplama plakaları, yapıların duvar, çatı ve döşemelerini ortaya getiren yapı elemanlarında ve tesisat sistemlerinin yalıtımında ve kapı pencere yalıtımında pencere söveleri dış cephe izolasyon malzemeleri olarak da kullanılabilirler. Bu ısı yalıtım malzemelerinin pencerelerde kullanılan nitelikli doğramalar ve yalıtım camı üniteleri de etkin "ısı yalıtımı" için oldukça önemlidir.

Binalarda dış cephe giydirme için ısı yalıtım malzemesi seçimi içinde tereddütler yaşamamak için ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerini iyi bilmek dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Ek olarak, pencere söveleri güçlü ısı izolasyonu malzemeleridir. Yüksek orada "yalıtım" sağlayarak enerji tasarrufu için katkıda bulunan temel yalıtım malzemeleridir.

Isı Yalıtım Malzemeleri Özellikleri ve Çeşitleri

 1. Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayıları küçük olmalıdır. Bu sayede "enerji tasarrufu" sağlarlar.
 2. Binalarda kullanılacak izolasyon malzemelerinin ağır olmaması gerekir.
 3. Mantolama malzemeleri kokusuz olmalıdır. Uzun vadede rahatsız edici kokular yaymamalıdır.
 4. Su ve nemi absorbe etme özelliği olmalıdır.
 5. İzolasyon amacıyla kullanılacak "ısı yalıtım malzemeleri" üzerlerinde bakteri ve haşerelerin yuva yapabileceği boşluklar olmamalıdır.
 6. Çürümeye karşı sağlam olmalıdır.
 7. İzolasyon malzemeleri ilk günkü özelliğini kaybetmemelidir.
 8. Yanıcı olmamalıdır.
 9. Yalıtım malzemeleri uzun ömürlü olmalıdır.
 10. Taşımaya elverişli ve insan sağlığına zarar vermemelidir.
 11. Söve kaplama malzemeleri ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

Dış Cephe Isı Yalıtım Malzeme Çeşitleri Nelerdir?

Taneli Yapıya Sahip Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

Sıkça sorulan sorular arasında taneli yapıya sahip "ısı yalıtım malzemeleri" de bulunmaktadır. Bu tür yalıtım malzemeleri tanecikli bir yapıya sahip olup, binaların ısı yalıtım malzemeleri arasında hava boşlukları bulunmaktadır. Taneciklerin düzensiz olması sebebiyle hava hareketleri oldukça azdır. Bundan dolayıdır ki taşınım yolu ile ısı aktarımı düşüktür. Bu linkten mantolama nedir? konusu ile alakalı daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Isı Yalıtım Malzeme Tavsiyesi

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir? Örnekler

Sıcak ve soğuk yüzeylerin yalıtım uygulamasından detaylı doğal ve suni malzemeler kullanılmaktadır. Bir çok yalıtım uygulaması gevşek dolgu olarak yapılabilmektedir. Bu durumlarda ısı yalıtım malzemesi yalıtılacak yere dökülmektedir. Sıcak ve düzgün olamayan yüzeylerde uygulanacak bir malzeme ile yüzeye elastik özellik kazandırılarak izolasyonun ömrü uzatılmaktadır.

Lifli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

Malzemelerin lifleri arasındaki serbest hava kanallarının genişliği ve adedi ve yoğunlukları düşüktür. Lifler arasında meydana gelen hava tabakaları taşınım oluşacak ısı transferlerine karşı direnç oluşturmakta ve ısı aktarımını en aza indirmektedir.

Hücreli Yapıya Sahip İzolasyon Malzemeleri

Hücreli mantolama malzemelerinin taşınım yolu ile ısı aktarımını en aza indirmek için hücrelerin olası olduğunca küçük olması gerekmektedir. eski binaların dış cephesinin yenilenmesi işlemleri için detalı bilgilere linkten erişebilirsiniz.

Reflektif Yapıya Sahip İzolasyon Malzemeleri

Bu tür "izolasyon malzemeleri", yutma kat sayısının düşük olması sebebiyle ısının büyük bir bölümünü geri yansıtmaktadırlar.

Son Grup Isı Yalıtım Malzemeleri

Yukarıdaki dört takım malzemenin iki ya da daha fazlasının karışımından ortaya çıkmaktadırlar. Gerçekte bütün özellikleri bir arada barındıran bir "ısı yalıtım malzemesi" bulmak pek mümkün değildir.

Isı Yalıtım Malzemeleri ve İzolasyon Performansı

Isı İletkenlik

Dış cephe kaplama amacıyla kullanılacak olan ısı yalıtım malzemelerinin, gözenekli ya da lifli yapıda olmaları sebebiyle ısıl iletkenlikleri düşük olmaktadır. Şekilsiz yapıdaki katılar, kristal yapıdaki katılara göre daha çok gaz boşluklarına sahiptir. Bundan dolayı bu tip malzemelerin ısıl iletkenlikleri daha düşüktür.

Isı yalıtım malzemeleri arasından seçim yapılırken diğer bütün faktörlerin eşit olması halinde en düşük ısıl iletkenliğe sahip malzemenin seçilmesi yapılacak yalıtım uygulamasından beklenilen tasarrufun sağlanması bakımından önem taşımaktadır.

İzolasyon Malzemelerinin Mekanik Hasara Karşı Direnci

Isı yalıtım malzemeleri mekanik olarak zayıf olmaktadırlar. Bu amaçla seyrek korumasız olarak kullanılabilirler. Dış cephe mantolama programından sonra yalıtımın üzeri koruyucu bir tabaka ile örtülmektedir.

Absorbsiyona Karşı Direnç

Isı yalıtımı için kullanılan malzemelerin sıcaklığa bağlı olarak ısıl iletkenliğinin yükselmesi nemi absorbe etmemesi durumu oluşur. Yapılan izolasyon uygulaması nemli ya da atmosferik şartlarda ise yalıtımın üst tarafının su geçirmez bir tabaka ile örtülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılan yalıtım malzemeleri ve yüzeylerde bozulmalar yaşanabilmektedir. Binaların dış cephesinde doğru ısı yalıtımı yapmak dikkat edilmesi gereken konulardandır.

İzolasyon Malzemelerinin Yanmaya Karşı Direnci

Isı yalıtım malzemelerinin yanmaya karşı direnç özelliğinin bulunması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek programda izolasyon malzemeleri tavsiye edilen derecenin üstünde bir sıcaklıkta çalıştırılmamalıdır. Mantolama malzemelerinin sıcaklığa dayanma limiti maksimum yüzey sıcaklığının daima üstünde olmak halindedir.

İzolasyon Malzemelerinin Yeniden Kullanımı

Plastik yalıtım malzemeleri hariç başka fazlası malzemenin konumunu değiştirmek olasıdır. Metal malzemelerin yer değiştirmesi basittir. Plastik malzemelerin zarara karşı ufakta olsa bir direnci bulunmaktadır ancak tekrardan kullanılması ideal değildir. Polistren sert köpük malzemeleri geri dönüşüme uygun malzemelerdir.

Ekonomik Olması

Amacına uygun, ideal malzeme seçimi ve malzemenin (polistren sert strafor) yalıtım kalınlığı, izolasyonun maliyetinin belirlemektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise seçilecek ısı yalıtım malzemesinin hangi bölge ve kalınlıkta ve uzun yaşamlı kullanılabilirliğinin seçiminin yapılmasıdır. Yalıtımın üstünde sarfedilen koruyucu tabaka ve örtüler yalıtımın ömrünü (sert köpüğün) uzatmaktadır. Piyasada çok çeşitli ısı yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. İzolasyon malzeme fiyatları ebat, kalınlık, malzeme cinsine göre farklılıklar göstermektedir. B1 sınfı alev almaz strafor olup yangın yönetmeliğine uygun olmalıdır. Eps beyaz veya gri karbonlu strafor olarak tercih edilebilir.

İzolasyon Malzemelerinin Sağlık Tehlikesi

Dış cephede mantolama yapmak kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden çıkan ve solunum yolu ile akciğerlere gidebilecek tozlar insan sağlığına zarar verebilir. Genellikle asbest insan sağlığına en çok zarar veren maddedir. Bu tür mantolama malzemeleri çalışma bölgesinden uzak bir yerde depolanmalıdır. Bazı izolasyon malzemeleri ise deri ile temas ettiğinde kaşıntıya sebep olur, bu tür "yalıtım malzemeleri" kesinlikle eldiven ile taşınmalı ve uygulanmalıdır.

Doğal Isı Yalıtım Malzemeleri, En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı yalıtım Malzeme Tavsiyesi

Isı yalıtım malzeme tavsiyesi edilecek ve binaların dış cephesinde yapılacak ısı yalıtımı amacıyla mantolama uygulamasında malzeme seçimi ve seçilen dış cephe kaplama kalınlığı mühim iki faktördür. Seçilecek ısı yalıtım levhalarının bünyesine muhakkak su emmemesi gerekmektedir. Metpor Söve ve Mantolama üretimi olan fugalı ısı yalıtım levhaları ve yalı baskı cephe kaplamaları su emme oranı sıfır malzemelerdir. Hem de buhar difüzyon direncinin yüksek olması, basınç ve vuruş dayanımı, sıcak tutuculuk ve ısı iletim kat sayısı föktürü de oldukça önemlidir. Bununla beraber ısı yalıtım malzeme fiyatları önde gelen öncelikler arasındadır.

Bina sahipleri dış cephe dekorasyonu yapılması amacıyla ekstra bir bütçe ayırmakta ve o bütçeye makul tercihler yapmaktadır.

İnternet üzerinde dış cephe kaplama görselleri şeklinde aramalar yaparak, zihninizde oluşacak bina cephe tasarımına yön verebilirsiniz. Ardından yapılması gereken mantolama firmaları ile birlikte düşünce alışverişi yapıp en makul öneriyi vereni ve en güvenilir olan dış cephe kaplama firmasını bulmaktır.

Binalarda Hangi Isı Yalıtım Malzemeleri Kullanılır?

Dünyanın Kabul Görmüş En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir Örnekler;

Cam Yünü İzolasyon malzemeleri

Ergimiş camın detaylı yollarla lif durumuna getirilmiş halidir. Hammaddesinin temelini silis kumu oluşturmaktadır. Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

 1. Bakalitli Cam Yünü Malzemesi
  Yoğunluk : 10/80 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +230 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 20 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,040 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh
 2. Bakalitsiz Cam Yünü İzolasyon Malzemesi
  Yoğunluk : 130 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +555 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,045 W/mKDış Cephe Isı Yalıtım Malzemesi Çeşitleri

Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Plakası

Polistren sert köpük (strafor) suni organik bir izolasyon malzemesidir. Isı yalıtım levhası fiyatları arasında pahalıdır. Farklı kullanım amacı güder. Isı yalıtım malzemesi tavsiyesi olarak teras çatı yalıtımında, çatılarda ve temellerin izolasyonunda kullanılmalıdır.

 • Yoğunluk : 15/30 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : -100 / +80o C arası.
 • Isı İletim Katadedi : 10oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,033 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 25 µgm/Nh
 • Taşyünü İzolasyon Malzemeleri
 • Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki tür üretilmektedirler.
 1. Yüksek Yoğunluklu Taşyünü İzolasyon Malzemesi
 2. Düşük Yoğunluklu Taşyünü

Yüksek Yoğunluklu Taşyünü İzolasyon Malzemesi

 • Yoğunluk : 100 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : 0 / 800C
 • Isı İletim Katsayısı : 50C ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

Düşük Yoğunluklu Taşyünü Plakaları

 • Yoğunluk : 33 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : 0/800C
 • Isı İletim Isı İletim Katsayısı : 50C ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları

 • Polistren sert köpüğün banttan çekilerek imal edilen tipidir.
 • Yoğunluk : 45 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : -60 / +75C arası.
 • Isı İletim Katsayısı : 10C ortalama sıcaklık amacıyla 0,026 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 0.15 / 0.075 µgm/Nh

Poliüretan Köpük

 • Poliüretan iki kimyasal maddenin (poliol ve izosiyonat) karşımları arasında havanın sayesinde köpürüp sertleşmesinden elde edilen plastik temelli bir köpüktür.
 • Yoğunluk: 50 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : -180 / +110C arası.
 • Isı İletim Katsayısı : 10C ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
 • Su Buhar Geçişi: 0 µgm/Nh

Fenol Köpüğü

 • Fenol, formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler katılarak elde edilmektedir. Muhtelif yoğunluklarda sert ancak kırılgan, ufak gözenekli ve yüzeyi sürtünmeyle tozlaşan bir yapıya sahiptir.
 • Yoğunluk : 30 / 35 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : -180 / +120C arası.
 • Isı İletim Katsayısı : 0,04 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 6.8 µgm/Nh

Cam Köpüğü

 • Cam köpüğü levhalar, çok sert basınca sağlam, basit kırılabilen, sürtünmeye dayanıksız, yüzey sürtünmesi ile basit tozlaşabilen ısı yalıtım malzemeleridir.
 • Yoğunluk : 135 kg/m³
 • Kullanım Sıcaklığı : -260 / +430C arası.
 • Isı İletim Katsayısı : 10C ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
 • Su Buhar Geçişi : 0 µgm/Nh

Türkiye'de Üretilen 13 Isı Yalıtım Malzeme Tavsiyesi

En iyi ısı yalıtım malzemeleri nelerdir? örnekler vercek olarsak;

 1. Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
 2. Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
 3. Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
 4. Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
 5. Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
 6. Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
 7. Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
 8. Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
 9. Mantar Levhalar : ( TS 304 )
 10. Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
 11. Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
 12. Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
 13. Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )

Türkiye'de Üretilmeyip İthal Edilen İzolasyon Malzemeleri

 1. Seramik Yünü
 2. Melamin Köpüğü
 3. Poli İzosiyonat Köpük
 4. PVC Köpük
 5. Vermikulit
 6. Elastomerik Kauçuk Köpüğü
 7. Knauf Vidipan
 8. Aqua Panel Meşli Çimento Bazlı Yalıtım Malzemeleri

Metpor En İyi İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri | Trendwall

Trendwall dekoratif "iç cephe ısı yalıtım malzemeleri" yani strafor duvar paneli ne işe yarar? sorusunun yanıtı aslında nedir? açıklamasının içerisinde de yer almıştır. Dolayısıyla bu paneller mekanın dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir ve istediğiniz bir mekanı güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Binalarda "ısı yalıtım malzemeleri" için yeni nesil ürünler diye tanımlayabiliriz.

Hem iç cephe mantolama hemde ev dekorasyonu özelliği taşıyan fiyat - performans ürünleridir. Evlerin enerji verimliliği açısından oldukça faydalı "iç cephe ısı yalıtım malzemeleri" arasındadır. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz. Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, mekanların havasını değiştirerek evlerde, ofislerde veya ticari diğer alanlarda oldukça şık ve zarif ürünlerdir.

Trendwall malzeme seçimi konusunda, Metpor kullanıcılarının bir hayli zorlandığını ifade etmek gerekir. Çünkü 1250 modelin üzerinde bulunan "strafor duvar panelleri", desen ve doku çeşitleri ile karar verme aşamasında zorlayan ısı yalıtım malzemeleridir.

Bilgi toplumu hizmetleri kapsamında bir dip not olarak eklemeliyiz. Strafor duvar paneli izolasyon levhalarımız eps beyaz strafor malzemelerden üretilmektedir. Dış cephe mantolama amaçlı olarak cephe yüzeylerinde kullanılacak xps ısı yalıtım malzemesi değildir. 

Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?

Isı yalıtım malzemeleri şuralarda tavsiye edilir ;

 1. Teras çatı ve normal çatı yalıtımı için kullanılır.
 2. İzolasyon malzemeleri inşaat temellerinde kullanılır.
 3. Dış duvar kaplamada kullanılır.
 4. Sert köpüğün toprakta temasta olan duvar ve döşemelerde kullanıması
 5. Çeşitli ısı tesisatlarında kullanılır.
 6. Tesisatlarda, havalandırmalarda, kat bölmelerinde kullanılır.
 7. Cam, kapı açıklarında kullanılır.

Dış cephede pencere söveleri nedir? makalemizden söve malzemeleri ile ilgili kapsamlı bilgiler alabilirsiniz. Binalarda mantolama uygulaması kimi zaman klasik düz mantolama, yalı baskı lambiri kaplama malzemeleri, fugalı mantolama, terracotta dış cephe mantolama gibi strafor mantolama malzemeleriyle doğalgaz enerjisinden tasarruf etmemizi sağlar.

Isı yalıtımı sayesinde enerjiden tasarruf yapılmaktadır. Böylece daha az enerji kaynakları harcanmakta ve ekonomik olarak bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu nedenle yeni ve eski her inşaatta ve imar ve iskana açık yerlerde ısı yalıtımını yapmak önerilmektedir. Duvar panelleri, ısı yaltım malzeme tavsiyesi için önde gelen hem dekoratif hemde yalıtım özelliği taşıyan düşük maliyetli izolasyon malzemesi türlerindendir. Ev, ofis, cafe, restoran, hastaneler ve okullar gibi bir çok binaların dış cephesinde rahatlıkla uygulanabilir.

Duvar paneli uygulamasını banyo gibi ıslak zeminli bölgelerde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz. Dış cephe mantolama sistemelerini oluşturan malzeme bileşenleri yukarıdaki gibi özetlenebilir. Sıkça sorulan sorular kapsamında webin en detaylı anlatımla mantolama rehberi ihtiyacınız olan tüm sorulara yanıt verecek şekilde hazırlanmıştır.

Doğal mantolama malzemeleri kullanılarak imal edilen yalı baskı dış cephe kaplamaları veya fugalı dış cephe kaplama modelleri sahip bulunduğu ahşap dokusu ile dış cephe için estetik bir görünüm kazandırır. Üzerine "boya uygulamaları" yapılabilir, neme karşı sağlamdır, kabarma ve dökülme yapmaz, uzun süreli dayanım özelliğine sahiptir, ısıya ve ateşe karşı dayanıklıdır, her türlü binaya rahatça uygulanabilir. 

Sonuç

Isı yaltım özelliği taşıyan malzemeler, ısı aktarımının üç formunu radyasyon, iletim ve konveksiyon en aza indirmek için bünyesindeki doğal moleküler yapılarına dayanır. En büyük bina ısı kayıpları hava hareketinden kaynaklanmaktadır. Hareketli rastgele bir hava kütlesi, içersinden geçtiği bir cisimden ya da yüzeyden ısı alır. Isı kaybı hareket eden hava miktarında süratiyle orantılı olan su sahip olunan ve sıcaklık arasındaki farkın ısı kaynağı ve havanın.

Bir ısı kaynağı üzerindeki hava hareketi ne kadar hızlı olursa, ısı aktarımı o kadar süratli olur. Su damlacıklarının varlığı, bu uygulama için bir hızlandırıcı olarak fonksiyon görecektir, fakat su buharı doygunluğu üzerindeki denetimin genelde yoğuşmadan kaynaklanan problemlerden uzak durmak amacıyla uygulanması gerekecektir .

Havadaki su buharının ılık iç ortamda tutulmasını sağlayarak yoğunlaşma büyük ölçüde denetlenebilir. İzolasyonun sıcak tarafındaki buhar denetim katmanları, bina zarfının sıcak ve soğuk bölgeler arasındaki hava göçüne etkili bir şekilde sızdırmaz duruma getirilmesi izolasyon malzemesi tavsiyeleri arasındadır.

Açık hücrenin dış cephe kaplama malzemeleri yün gibi, bunların arasında bir hava çok daha büyük bir taşıma prosedürünü sağlar ve bu da sınırlayan performansı, yapı yönünden nitelik, denetim ve montaj işçiliği konusunda çok daha büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Isı yalıtım malzemeleri kaliteli olursa kullanıcalara üstün avantajlar sunar.

Taş duvar kaplama, mantolama çeşitleri konutların bölgesel faktörlerden kaynaklı vuruş ve aşınmalar karşı koruma sağlama hedefi ile kullanılabileceği gibi konutların toprak zemin ile ilişkisini engellemesi sebebiyle cephe ve çevre düzenini sağlamak hedefi ile de kullanılabilmektedir.