ANA REKLAM
Arabanızdaki Su Lekelerini Nasıl Çıkarırsınız?

beyaz kenarlı ovaller ve daireler, bir bezle ve bir su sıçramasıyla kolayca silinecek gibi görünüyor. Ama su kuruduktan sonra lekeler geri döner. Neyse ki, bir arabadaki su lekeleri, zaten elinizde bulunan yaygın malzemelerle kolayca çıkarılabilir.

Arabanızdaki Su Lekeleri Nelerdir?

Arabanızın gövdesi ve camı üzerindeki lekeler, kendi kendine kurumasına izin verilen hayaletimsi su kalıntılarıdır - özellikle sert su.

Tüm su mineraller içerir; sert su daha da fazla mineral içerir. Sert su buharlaştıkça geride kalsiyum ve magnezyum gibi iz mineraller bırakır. Suyun hala ıslak bir havlu ile sildi olsaydı, hiçbir leke geliştirdi olurdu.

Yalnızca can sıkıcı ve çirkin olarak başlayan şey, arabanızın boyasına zarar veren bir duruma dönüşebilir. Bu mineral birikintilerinin arabanızda ne kadar uzun süre kalmasına izin verilirse, o kadar sert yapışırlar. Lekeler ve noktalar yüzeye dağılabilir ve ıslak zımparalama veya hatta tamamen yeni bir boyama işi gibi daha kapsamlı yöntemler gerektirir.

İkinci Kez Yıkama ve Kurutma

Arabanızı yıkamak ilk etapta su lekeleri oluşturmuş olabilir. Öyleyse neden bunu tekrar yapmak istersiniz? Lekeler geri dönmeyecek mi?

Şart değil. Öncelikle seçeceğiniz herhangi bir su lekesi çıkarma yöntemi için ön adım olarak arabanızı yıkamanız gerekecektir. Bu, lekeleri çıkarmaya çalıştığınızda yüzeyi çizebilecek parçacıkları ortadan kaldırır. Sadece bu değil, aynı zamanda gelişmiş tekniklerin kullanıldığı ikinci bir yıkama tek başına işe yarayabilir.

Temiz bir kova ılık sabunlu su, ikinci bir kova temiz durulama suyu, yumuşak bir yıkama eldiveni ve süngeri, temiz durulama suyu olan bir hortum ve kurulama havluları veya mikrofiber havlulara ihtiyacınız olacak.

Birkaç istisna dışında, arabayı normalde yaptığınız gibi yıkayın:

  • Eldiveni temizlemek için sabunlu suya batırdığınız iki kovalı temizleme yöntemini kullanın. Temizledikten sonra, o eldiveni temiz su kovasında durulayın, sabunlu suya batırın ve yıkamaya devam edin.
  • Yalnızca boya yüzeyi soğukken yıkayın.
  • Aracı hortumdan temiz su ile iyice durulayın.
  • Aracı hemen yukarıdan aşağıya kurutmaya başlayın. Su buharlaşmadan önce saldırmak için bir asistandan yardım alın.

Yıkamak hala işe yaramıyorsa, aracı temizlemek için damıtılmış su kullanmayı deneyin. Bu pahalı bir seçenek olsa da, damıtılmış su daha sonra tortu oluşumuna neden olacak mineral içermez.

Ticari Su Lekesi Sökücüler

Arabanızdaki yerel su lekelerini çıkarmanız gerektiğinde, bunu yapmanın en iyi yollarından biri ticari bir su lekesi çıkarıcı kullanmaktır.

Tüm leke çıkarıcıların farklı bileşenleri vardır, ancak bazı ortak unsurlar vardır. Temiz, damıtılmış su temeldir ve yağlayıcı olarak mineral yağ eklenir. Diğer bileşenlerden oluşan bir poşet, çözücüler, emiciler, tamponlar ve yumuşatıcılar olarak işlev görür.

Su lekesi çıkarıcılar en iyi boya, cam, krom ve metallerde işe yarar. Parlak boya yüzeyleri ile kullanıldığında en güvenlidirler ve düz veya mat yüzey boyama işlerinde kullanılmamalıdırlar.

Arabayı ilk kez yıkayıp kurutduktan sonra, su lekesi çıkarıcıyı bir köpük aplikatörü ile lekeli alanlara uygulayın. Araba cilasına benzer şekilde, leke çıkarıcı boyanın üzerine iki veya üç geçişle sürülür. Kuru, temiz bezlerle bileşiği ovalayarak bitirin.

Detaylandırma Kili

Küçük su lekeleri alanları için, profesyonel detaycıların gizli aracını kullanın: kili detaylandırma. Yumuşak sanatçının kiline çok benzer şekilde, detaylandırma kili, yoğurulup şekillendirilebilen ve silgi gibi kullanılabilen küçük çubuklar halinde gelir.

Detaylandırma kili, ürüne dahil olan bir yağlayıcı ile kullanılır. Detaylandırma kili, su lekelerinin daha küçük, yerelleştirilmiş bölümleri için en iyisidir. İnatçı su lekeleri için de en iyisidir çünkü esasen mineral kalıntısını kuvvetle kestirir.

Dağınık Araç İçi? Doğru Temizlemeyi Öğrenin

Sirke

Sirke genellikle karoları temizleyebilen, köpekleri şampuanlayabilen, yabani otları öldüren ve kesme çiçeklerin ömrünü uzatan mucize bir madde olarak lanse edilir . Bu nedenle, sirkenin araba gövdesindeki ve camdaki su lekelerini temizlemede yardımcı olabilmesi şaşırtıcı olmamalı. Beyaz sirke hafif asidiktir, bu da onu alkali birikintilere karşı etkili bir rakip haline getirir.

Şunlar gerekir beyaz sirke , distile su, temiz kova, bir sprey şişesi, eski bir pamuk havlu ve kağıt havlu. Arabayı ilk yıkadıktan sonra:

  1. Şişeye eşit miktarda damıtılmış su ve sirke dökün ve hafifçe sallayın.
  2. Bileşiği yüzeye iyice püskürterek camı veya araba gövdesini doyurun.
  3. Solüsyonun geri kalanını havluyla birlikte kovaya dökün. Havluyu batırmak için gerektiği kadar 50/50 solüsyon ekleyin.
  4. Havluyu arabanın temizlenmesi gereken alanın üzerine koyun. Yaklaşık iki dakika dinlendirin, ardından aynı havluyu su lekelerini temizlemek için kullanın.
  5. Alanı bir hortumdan temiz suyla durulayın.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. seramikbayi.com | 2020

Iyzico