ANA REKLAM
9 Adımda Seramik Karo Döşeme

9 Adımda Seramik Karo Döşeme

İşte ayaklarınızın altındakileri sağlam ve uzun ömürlü tutacak banyo zemini ve yer karosu üzerine basit kurulum ipuçları.

By John Banta ve Thomas Baker

Bu hikayeyi paylaşın

Proje detayları

BECERİ

3 üzerinden 5OrtaFayans döşemek dizlerde ve sırtta zor olabilir

MALİYET

Metrekare başına ortalama fiyat 4-8 $

TAHMİNİ SÜRESİ

8x10 fitlik bir odayı döşemek için 6 ila 10 saat

Joe Ferrante 30 yıldır - birçoğu This Old House için - fayans döşüyor ve bunca zamandan sonra, hala malzemeye hayran kaldı. "Döşemeyi seviyorum" diyor. "Çok güzel ve fazla bakım gerektirmiyor."

Bir zeminde, bu ince, kırılgan seramik dilimleri bazı özel bakım ve hazırlık gerektirir. Aksi takdirde, zeminlerin kemik kurusundan "su birikintisi" diyebileceğinizden daha hızlı sırılsıklam hale geldiği bir banyo veya mutfaktaki ani dökülmeler veya bir girişten geçen ayak geçitlerinden sağ çıkamazlar.

Ferrante, "Yeni bir işe ne zaman yaklaşsam, döşenecek alanın yeterince sert olduğundan emin oluyorum, böylece birisi üzerinde yürüdüğünde esnemeyecek ve ıslak-kuru döngülere dayanabilecektir," diyor Ferrante. Doğru şekilde döşendiğinde, bazı temel araçlar ve teknikler kullanılarak, bir karo zemin sonsuza kadar dayanmalı, cehenneme veya yüksek suya ulaşmalıdır.

Döşeme Nasıl Döşeneceğine İlişkin Adımlar

1. Zemini Döşemeye Genel Bakış

Banyo Yer Karosu İçin Zeminin AnatomisiÇizim Gregory Nemec

 • Tüm karoların sayısını ve kesilmiş karoların boyutunu en üst düzeye çıkaran bir düzen için çalışın.
 • Garip boyuttaki karolardan kaçınılamadığında, onları daha sonra onları kaplayacak veya kapıdan ana görüş hatlarının dışına yerleştirin.
 • En az 24 saat boyunca ince set sertleşene kadar herhangi bir karo üzerine basmamalısınız.
 • Son olarak bir dalgıç testere gerektiren tüm kesimleri kaydedin. Daha sonra testere bir günlüğüne kiralayın.

2. Kuru yerleşim

Banyoda Seramik Karo DöşemeFotoğraf David Carmack

 • Her duvarın orta noktasını bulun ve zemine tebeşir çizgileri yapıştırın. Odanın ortasından geçen çizgi, karonun başlangıç ​​noktasıdır.
 • Odanın ortasından daha fazla bir düzlük boyunca bir sıra fayans döşeyin. Tutarlı derzler için fayans ayırıcılar kullanın. Bu sıra, duvarlar boyunca kesilmiş karoların boyutunu belirler.
 • Odanın ortasına, tebeşir çizgilerinin kenarları çizgilere değecek şekilde kesiştiği yere bir karo yerleştirin. Bir duvardan (buna A diyelim) en yakın döşeme kenarına kadar ölçün. Şimdi, karo sırasına gidin ve bir eklemden başlayarak sıra boyunca ölçün ve az önce ölçtüğünüz mesafeyi işaretleyin. İşaret, duvardaki döşemenin genişliğini gösterir. Bu ölçüm 2 inçten azsa, daha geniş bir kesik döşeme oluşturmak için orta döşemeye geri dönün ve onu duvar A'dan uzaklaştırın.

3. Kuru yerleşim, Bölüm II

Duvardan Döşeme Yerleşimini ÖlçünFotoğraf David Carmack

 • Merkez döşemeden karşı duvarı ölçün (B olarak adlandırın; bu mesafeyi karo sırası boyunca işaretleyin. A ve B duvarlarındaki ölçümler aynı olana kadar A'dan B'ye çizgisi boyunca orta döşemeyi ayarlayın.
 • A'dan B'ye çizgisini ayarladıktan sonra, diğer duvarlar arasındaki tebeşir çizgisine dokunduğu yerdeki orta döşemeyi işaretleyin (bunlara C ve D olarak adlandırın). Bu işaretleri C'den D'ye tebeşir çizgisiyle hizalayın. C ve D duvarları için ölçüm ve ayarlama işlemini tekrarlayın.
 • C-D çizgisine paralel ve orta döşemenin bir tarafına doğru düz bir kenar yerleştirin. Döşemenin bir köşesiyle birleştiği yerde düz kenarı işaretleyin. Bu işaret, karo döşemek için başlangıç ​​noktanızdır.
 • Kapı kasalarını aynı hizada kesilmiş bir testere ile döşeyin, böylece kiremitler alttan kayabilir. Bir karton parçasının üstündeki bir karoya karşı düz tutulan testere ile kesin (ince setin kalınlığını temsil etmek için).

4. İnce ayarlanmış harcı yayın

Banyo Fayansları İçin Thinset Harcı SerpmeFotoğraf David Carmack

 • Bir karıştırıcıyı matkaba yerleştirin ve toz haline getirilmiş ince seti, mayonez kıvamına gelene kadar lateks katkı maddesiyle (suyla değil) karıştırın. Yaklaşık 10 dakika dinlenmesine izin verin. 2 saat içinde kullanabildiğiniz kadar seti karıştırın.
 • Bir malanın düz kenarı ile, mastarın yanındaki 2 x 3 fitlik bir alana ince bir ince tabaka (kazıma tabakası) yayın.
 • Çizik tabaka kurumadan, malanın taraklı kenarını kullanarak daha ince set uygulayın. Perdah makinesini zemine 45 derecelik bir açıyla tutun ve ince seti geniş kavisli vuruşlarla eşit olarak yayın, ardından en iyi yapışmayı sağlayan düz bir paso ile bitirin. İnce setin oluklara taranması, karo yerleştirilirken havanın kaçmasına izin verir.

İpucu: İnce seti yayarken, malanın kazıma sesi çıkarması için sertçe bastırın; malanın çentik boyutu karo kalınlığına eşit olmalıdır.

5. Döşemeyi ayarlayın

Thinset Harcı Üzerine Banyo Fayansının YerleştirilmesiFotoğraf David Carmack

 • Düz kenarın yanındaki sete yavaşça bir kiremit döşeyin. Parmak uçları genişken bileğinizi hafifçe çevirerek aşağı doğru itin.
 • Her bir döşemeyi ayarlamak için aynı tekniği kullanın ve düz kenar boyunca bir sıra oluşturun. Fayans ayırıcıların kullanılması derzlerin eşit olmasını sağlar.
 • Düz kenarı yolun dışına taşıyın ve karonun kenarını kılavuzunuz olarak kullanarak bir sonraki satırı birincinin yanına yerleştirin. Odanın ortasından duvarlara doğru çalışarak, ince kümeyi 2'ye 3 fitlik bölümler halinde yaymaya ve döşemeye devam edin. Birbirlerine kare olduklarını kontrol etmek için birkaç sırada bir, karoların kenarlarının yanında bir çerçeve karesi veya A-kare tutun.

İpucu: Tutarlı parmak baskısı (ve sürekli uygulama), bir karonun kenarının komşularından daha yüksek veya daha alçak olduğu yerlerde lipajdan kaçınmaya yardımcı olur.

6. Son kesimler

Dış Köşeye Seramik Karo Takılması Fotoğraf David Carmack

 • Bir geçmeli kesici ile gerektiği gibi düz kesimler yapın. Atık bir inçten daha geniş olduğunda, karoyu tek bir sert vuruşla puanlayın, ardından kolu aşağı doğru iterek kırın. Sürtünme taşı ile pürüzsüz kesim kenarı.
 • Bir inçten daha az atık içeren düz kesimler için, çıtçıtlı kesiciye fayans çizin, ardından parçaları kesicilerle koparın veya ıslak bir testere kullanın.
 • Bir döşemeyi bir dış köşeye sığdırmak için, bir kenarını duvara tutun ve döşemenin köşeye değdiği yeri işaretleyin. Döşeme boyunca bir çizgi çizin. Ardından, döşemeyi çevirmeden, köşenin diğer tarafına taşıyın ve tekrar döşemenin ve köşenin buluştuğu yeri işaretleyin. Kesilecek parça üzerinde bir X işareti koyun.

7. Döşemeyi çentikleyin

Islak Testere ile Fayans KesimiFotoğraf David Carmack

 • Islak bir testerede, çizginin ötesine geçmemeye dikkat ederek döşemeyi işaretten çizgiye kadar kesin. Ardından karoyu döndürün ve X'in yanındaki çizgi boyunca ilk kesime kadar ancak ötesine doğru kesin. Kesiğin sonunda, atıkları serbest bırakmak için kendinizden en uzaktaki kenarı kaldırın.
 • Kavisli veya çizimli kesimler için, ıslak testere ile atık bölümüne, kesimi işaretleyen çizgiye kadar ancak bu çizgiyi geçmeden paralel dilimler yapın. Sonra kalan "parmakları" nibbler ile kırın.

8. Fayans derzlerini harçla doldurun

Fayans Derzlerinin Derz Dolgusu

 • Fayans gece boyunca sertleştikten sonra, fayans yüzeyinden veya derzlerden herhangi bir ince seti kazımak için bir marj malası kullanın.
 • Mayonezden daha gevşek bir kıvamda bir harç harcı karıştırın. Süngerden sıkarak azar azar su ekleyin.
 • Zemine bir mala dolusu harç koyun ve zemine 45 derecelik bir açıyla tutturulmuş lastik bir şamandırayla yayın. Şamandırayı önce derzlerle aynı hizada, sonra çapraz olarak hareket ettirerek derzlerin içine doğru itin. Odanın kenarlarından merkeze doğru çalışın.

9. Harcı temizlemek

Banyo Fayans Döşemesinde Kurutma Harcı

 • Harcın 20 veya 30 dakika kurumasına izin verin. Karo yüzeyini yıkamaya başlamadan önce dokunulacak kadar sert olmalıdır. Bir kova temiz su içinde sık sık durulanmış nemli, iyi sıkılmış bir süngerle harç pusunu silin.
 • Yine, harcın buğulanmasını bekleyin, ardından temiz bir süngerle silin. Fayans temizlenene kadar tekrarlayın.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. seramikbayi.com | 2020

Iyzico